€ 6.49

ACC 561 Week 5 Assignment WileyPLUS

Brief
Exercise 18-8
Meriden Company has a unit selling price of
$760, variable costs per unit of $380, and fixed costs of $332,120.
Compute the break-even point in units using the mathematical equation.

Brief
Exercise 19-16
Montana Company produces basketballs. It
incurred the following costs during the year.
Direct materials
$14,248
Direct labor
$25,442
Fixed manufacturing
overhead
$9,709
Variable manufacturing
overhead
$31,921
Selling costs
$21,138
What are the total product costs for the company under variable costing?

Exercise 19-17
Polk Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2012, the company incurred the following costs.
Variable Cost per Unit
Direct materials $8.25
Direct labor $2.70
Variable manufacturing overhead $6.33
Variable selling and administrative expenses $4.29
Fixed Costs per Year
Fixed manufacturing overhead $260,032
Fixed selling and administrative expenses $264,110
Polk Company sells the fishing lures for $27.50. During 2012, the company sold 81,100 lures and produced 95,600 lures.
a.) Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)
Manufacturing cost per unit $
(b.) Prepare a variable costing income statement for 2012.
(C.) Assuming the company uses absorption costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)
Manufacturing cost per unit $
(D.) Prepare an absorption costing income statement for 2012.

Brief Exercise 21-1
For the quarter ended March 31, 2012,
Maris Company accumulates the following sales data for its product,
Garden-Tools: $326,000 budget; $332,000 actual.
Prepare a static budget report for the quarter.
MARIS COMPANY
Sales Budget Report
For the Quarter Ended March 31, 2012
Product Line
Budget
Actual
Difference
Garden-Tools
$
$
$
Brief Exercise 21-4

Gundy Company expects to produce 1,212,840 units
of Product XX in 2012. Monthly production is expected to range
from 71,900 to 114,000 units. Budgeted variable
manufacturing costs per unit are: direct materials $4, direct labor $7,
and overhead $10. Budgeted fixed manufacturing costs per unit for
depreciation are $6 and for supervision are $3.

Prepare a flexible manufacturing budget for the relevant range value
using 21,050 unit increments.(List variable costs before fixed costs.)

GUNDY COMPANY
Monthly Flexible Manufacturing Budget
For the Year 2012

$

$

$

$

$

$

$

$

$

Preview document (2 of 12 pages)

Unlock document

Download all 12 pages for € 6,49

Add document to cart

€ 6,49

Add document to cart
  • check Money back guarantee
  • check Documents can be downloaded immediately
  • check € 0,50 discount when paying with balance

Specifications

Seller

All Academic Assignments

872 documents uploaded

10 documents sold


Help in all Courses Dq's,Assignments and MCQS,Midterm & Final Exams(Expert in Commerce field )
Experience: 10 Years in online teaching field.

Earn from your summaries?

icon 2

Do you make summaries or do you have any completed assignments? Upload your documents to Knoowy and earn money.

Upload document
Log in via e-mail
New password
Subscribe via e-mail
Sign up via Facebook
Shopping cart

Deal: get 10% off when you purchase 3 or more items!

Deal: get 10% off when you purchase 3 or more items!

[Inviter] gives you € 2.50 to purchase summaries

At Knoowy you buy and sell the best studies documents directly from students.
Upload at least one item, please help other students and get € 2.50 credit.

Register now and claim your credit